Opinie„Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu.”
Cezary Strokosz, gitarzysta, kompozytor, pasjonat, wizjoner, nieugięty w pokonywaniu ogromnych trudności jakie stwarza dzisiejsza rzeczywistość, kreśli w Polsce i na świecie godny wizerunek polskiej kultury. Kolejne (ostatnio XVIII) edycje Festiwalu nadal przykuwają coraz większą uwagę ludzi z pasją, tych, których fascynują nowe, twórcze wyzwania. Z całą pewnością są pokłosiem aktywności dyrektora Cezarego Strokosza, który jako człowiek i muzyk emanuje entuzjazmem, optymizmem, pogodą ducha, poczuciem humoru oraz pokorą wobec sztuki. Wszyscy, zarówno organizatorzy, jak i wykładowcy, jurorzy, nauczyciele mający szczęście uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu muzycznym, kochamy gitarowe dzieci oraz młodzież, to oni stanowią podmiot naszych działań, inspirują do nieustannego weryfikowania naszych przemyśleń w kierunku rozwoju ich talentu i pasji.

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu jest bez wątpienia wydarzeniem artystycznym, które zasługuje na wsparcie ze strony władz regionu oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Byłoby niepowetowaną stratą dla nas wszystkich, a szczególnie dla młodych adeptów sztuki muzycznej, gdyby zabrakło go na mapie najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego kraju.

prof. zw. dr hab. Alina Gruszka"過去4回参加させていただきました。子供たちの世界トップクラスの名演奏を目の当たりにし、ここから優秀な音楽家が育っている事を感じました。美しいバルト海、大自然、人々との温かい触れ合い、そのどれもが素晴らしいロケーションでした。何よりも子供達を育てる事への情熱、音楽への愛情が強く感じられ、素晴らしい内容のフェスティバルです。この地に充実した音楽教育の一環としてギターオーケストラが根付く事を祈ります。  寺田和之"

I had the opportunity to participate 4 times, and inpressed by the great performance of children to world top class.and found an excellent musician to be growing up from here. Beautiful Baltic Sea, great outdoors and warm interaction with people is wonderful.It was very nice location. Passion to bringing up children and affection to music also are felt hard and are a festival of the wonderful contents above all. I wish that the guitar orchestra becomes established in this place as a part of substantial music education.

Czterokrotnie uczestniczyłem w Festiwalu i byłem pod wrażeniem wystepów dzieci na poziomie światowym; w tym miejscu rodzą się wspaniali muzycy. Piękno Bałtyku, cudowne okolice oraz pełne ciepła relacje między ludźmi są również wspaniałe. Miejsce jest piękne. Pasja w kształceniu oraz miłość do muzyki wpajana dzieciom są tam namacalne i odczuwalne, jest to przede wszystkim Festiwal pełen wspaniałch treści. Chciałbym, aby w tym miejscu było możliwe utworzenie orkiestry gitarowej, która byłaby istotnym elementem edukacji muzycznej.

prof. Kazuyuki Terada
JaponiaMoja wizyta na Festiwalu Gitarowym w Trzęsaczu to było miłe zanurzenie się w atmosferze, którą tworzą ludzie i miejsce. Nade wszystko Pan Cezary Strokosz, który z ogromnym oddaniem, pasją i sercem, „własnoręcznie” organizuje od samego początku tę wyjątkową imprezę. Spontaniczność i luz, poczucie wspólnoty wszystkich uczestników, wysoki poziom i bezpretensjonalność artystycznych wydarzeń oprawione są tu urokiem nadmorskiej miejscowości. Nie byłoby tego “klimatycznego” festiwalu bez artystów, zarówno tych najmłodszych, którzy próbują swych sił stając w szranki z kolegami i koleżankami, jaki i tych międzynarodowego formatu, którzy dzięki panującej tu dobrej energii dają z siebie wszystko co najlepsze. Do tego publiczność, która rokrocznie wypełnia po brzegi mały, lokalny kościółek - potrafiąca słuchać wyjątkowo uważnie i wrażliwie. Rzec trzeba bez żadnej przesady, że przez te kilka wiosennych dni Trzęsaczem szarpią struny wyłącznie pozytywnych emocji. ​"

Andrzej Bauer

2002 年よりこのチェンサッチ・ギターフェスティヴァルに関わり仕事をしてきました。 参加者である子供たちの素直でかわいいこと、そして彼らのびっくりするほど高い演奏レヴェル、熱心で愛情あふれる教師たち、そして情熱的なフェスティヴァル主催者・・・、本当に心からの親密な雰囲気に包まれたこのフェスティヴァルは私にとって他と比べることのできない特別なものです。 ここに来るといつも温かく幸せな感情が湧き起ってきます。 そしてフェスティヴァル終了後家に戻っても、心をチェンサッチに置いてきてしまったかのような、そんな名残惜しさ、懐かしさを感じます。 吉田佳正

Od 2002 roku pracuję na festiwalu gitarowym w Trzęsaczu. Jest to dla mnie wyjątkowy festiwal z bardzo szczególną atmosferą. Szczera życzliwość, bardzo wysoki poziom dzieci, troskliwi, zaangażowani nauczyciele i dyrektor - pasjonat...Tutaj staję się szczęśliwy i za każdym razem po Festiwalu czuję się tak, jakby moja dusza wciąż pozostawała w Trzęsaczu...

Yoshimasa Yoshida
Japonia

Moja przygoda z festiwalem w Trzęsaczu zaczęła się w 2012 roku podczas 15stej jego edycji i nieustannie trwa do dziś. Dla mnie Trzęsacz to oczywiście wprost niezwykłe (par excellence) muzyczne projekty, zupełnie niepowtarzalna atmosfera, najlepsi młodzi adepci sztuki gitarowej ściągający na konkurs z całej Polski oraz najlepsi zapraszani muzycy z całego świata. To również niezwykła publiczność, magiczna wręcz lokalizacja, grupa młodych ludzi oddanych festiwalowi, którzy rokrocznie wkładają niezwykły wysiłek, czas i swoje serce w organizację. Tak, to wszystko gitarowy Trzęsacz każdego roku. Ale...

...dla mnie przede wszystkim ten festiwal to osoba głównego organizatora Pana Cezarego Strokosza. Jego charyzma, oddanie sprawie, ale przede wszystkim (co niezwykle ważne, a może najważniejsze podczas wielu trudnych momentów) jego rozbrajające poczucie humoru. To jest właśnie ‘ten’ gitarowy mój Trzęsacz. Dla Pana Cezarego Strokosza nie ma rzeczy niemożliwych. Niezwykle pozytywnie myślący, kompetentny, rzeczowy, niesłychanie kreatywny i otwarty człowiek, umiejący słuchać i ‘przenosić góry’, kiedy jest taka potrzeba. To jest ‘ten’, właśnie ‘TEN’ Trzęsacz.

Mam nadzieję, że festiwal w Trzęsaczu będzie trwał następne 18 edycji, a ja zawsze będę zaszczycony, będąc jego choćby najmniejszą częścią.

dr hab. Marek Pasieczny
(Tokyo, Japonia, 22 października 2015)

El prestigioso festival de Trzęsacz, el el punto de encuentro por excelencia de los guitarristas polacos y del mundo. Gracias a su excelente organización bajo la dirección de su carismatico Director Artístico Cezary Strokosz, en este festival se disfruta dé una gran profesionalidad y amor al arte de la guitarra.

Festiwal gitarowy w Trzęsaczu jest najważniejszym miejscem spotkań wielu gitarzystów z Polski i wielu krajów z całego świata. Dzięki znakomitej organizacji i jego charyzmatycznemu, artystycznemu dyrektorowi Cezaremu Strokoszowi jest to bardzo szczególny, wspaniały festiwal, na którym można podziwiać wysoką profesjonalność i cieszyć się miłością do muzyki.

Gabriel Guillen
Wenezuela

Dla mnie osobiście festiwal gitarowy w Trzęsaczu był, jest i będzie wielkim wydarzeniem muzycznym na skalę nie tylko ogólnopolską ale również o zasięgu światowym. Przyjeżdżam regularnie do Trzęsacza od 1999 roku nie tylko jako nauczyciel lecz jestem również zapraszany w charakterze jurora lub wykładowcy. Panuje tu niepowtarzalna, przemiła atmosfera wynikająca z wielkiej serdeczności organizatorów, a w szczególności z oddanego całym sercem szefa festiwalu Cezarego Strokosza. Urokliwość tego miejsca oraz pora roku organizowania imprezy dodaje dodatkowego klimatu. Poziom wykonawczy uczestników z roku na rok staje się coraz wyższy. Organizator dba o wysoki poziom koncertów, wykładów i lekcji mistrzowskich. Ogromnym atutem festiwalu jest także promocja twórczości polskich kompozytorów piszących na gitarę solo i kameralnie pragnących wzbogacić polską literaturę gitarową.
Gratuluję Czarkowi imprezy i życzę kolejnych edycji festiwalu aż do skończenia świata i dzień dłużej.

Mirosław Drożdżowski

Festiwal i konkurs gitarowy w Trzęsaczu to dla polskiego świata gitary szczególne wydarzenie artystyczne! Cudowne miejsce, do którego zawsze chce się wracać. Wspaniali ludzie, doskonała organizacja i niezapomniane doznania muzyczne sprawiły, że wraz z uczniami nie opuściłem jeszcze żadnej edycji tej imprezy.

Czarku, oby starczyło Tobie jak najdłużej sił do kontynuacji tego wspaniałego, pełnego radości przedsięwzięcia.

prof. oświaty Marek ZielińskiGitara i morze! Te dwa elementy królują w Trzęsaczu, przyciągając rokrocznie nadkomplet amatorów pięknej muzyki i plaży. Tego typu wydarzenia artystyczne urzekające delikatnością brzmienia i ogromem artystycznych doznań należy hołubić z całej mocy...

Zbigniew DubiellaNa Festiwalu w Trzęsaczu jest to coś, co sprawia że momentalnie się z nim utożsamiam. Dobra energia w czystej postaci.

Romek Puchowski